Filozofija odgoja – seminar: Sport, ethos i odgoj

Šifra: 160804
Nositelj/ica: doc. dr. sc. Ivana Zagorac
Izvoditelji: doc. dr. sc. Ivana Zagorac, Matija Mato Škerbić, doktorand
Razina studija: preddiplomski i diplomski
Tip izbornosti: C2
Kvota studenata filozofije: 35
Kvota studenata FF-a: 5

Trajanje kolegija: 1 semestar, 2 sata tjedno
ECTS bodovi: 3
Jezik nastave: hrvatski
Metode rada: uvodna predavanja, pismeni radovi studenata, usmena izlaganja, rasprave
Uvjeti pristupa: nema
Obveze studenata: redovito pohađanje nastave, aktivno sudjelovanje u nastavi, redovna predaja pismenih radova, usmeno izlaganje
Način praćenja kvalitete i provjera uspješnosti izvedbe kolegija: nastavnikova anketa, sveučilišna anketa

Cilj i ishodi kolegija: Analizirati i vrjednovati značajke moralnog odgoja u sportu. Definirati i opisati temeljne pojmove: sport, igra, ethos sporta, fair play / fairness, olimpizam. Identificirati i razmotriti moralne probleme u sportu i prepoznati ih kao opće moralne probleme. Prepoznati važnost moralno-sportskog odgoja u izgradnji ljudskog karaktera, stjecanju i vježbanju vrlina te orijentiranju u moralno dvojbenim situacijama.

Opis kolegija: Kolegij problematizira odgoj u kontekstu sporta, gledanog kroz prizmu za sport zasebnog i njemu specifičnog ethosa. Već za Platona i Aristotela sport je neraskidiv dio odgoja, dok svoju najvišu aktualizaciju poprima u Coubertainovoj ideji i filozofiji olimpizma. Suštinski dio te ideje jesu odgoj i edukacija temeljeni na holističkom pristupu čovjeku povezanom s idejom kozmopolitizma te šest »temeljnih elemenata«: međuljudski respekt, velikodušnost, tolerancija, solidarnost, ne-diskriminacija i prijateljstvo. Također, kolegij obuhvaća razmatranja važnih suvremenih izazova kao što su problemi varanja i manipuliranja pravilima igre, doping, paternalizam, fair play i poštenje (fairness), kao i aretaička razmatranja.

Sadržaj kolegija:

1. Uvodno predavanje, dogovor oko načina rada u seminaru te obveza.
  2. Određenje i razgraničenje temeljnih pojmova.
  3. Uvod u filozofiju sporta. Pregled razvoja etike sporta.
  4. Filozofija, odgoj, tjelesna aktivnost.
  5. Sport i igra.
  6. Odnos moral–ethos u sportu. Kompetitivan karakter sporta.
  7. Kozmopolitizam.
  8. Kardinalne vrline u sportu. Sport i moralni odgoj.
  9. Radikalna kritika sporta.
  10. Izazovi i problemi korištenja dopinga.
  11. Varanje i manipuliranje pravilima i propisima.
  12. Fair play, sportsko poštenje i
  13. Savjest, ethos sporta i moralni odgoj.
  14. Zaključna rasprava.

Primarna literatura (odabrana poglavlja):

• M. McNamee; W. J. Morgan (ur.), Routledge Handbook of the Philosophy of Sport (Routledge, 2015)
  • I. Zagorac (ur.), O sportu drugačije. Humanistički aspekti sporta (Hrvatsko filozofsko društvo, Zagreb, 2014)
  • M. McNamee (ur.): The Ethics of Sport. A Reader (Routledge, Taylor&Francis Group, London and New York, 2010)
  • W. J. Morgan (ur.): Ethics in Sport (Human Kinetics, Champaign, IL, 2007)
  • W. J. Morgan i K. V. Meier (ur.): Philosophic Inquiry in Sport (Human KInetics, Champaign, IL, 1995)

Dodatni izvori (izbor):

• Plato: The Collected Dialogues. Including the Letters, ur. Edith Hamilton/Huntington Cairns (Bollingen Series LXXI, Princeton University Press, Princeton, New Jersey, 2005)
  • Aristotel: Nikomahova etika (Globus SNL, Zagreb, 1988)
  • M. Focault, »The Politics of Health in the Eighteenth Century«, u: Power Knowledge, ur. Colin Gordon (Pantheon, New York, 1980)
  • M. Foucault, Nadzor i kazna. Rađanje zatvora (Informator, Zagreb,1994)