Povijesti filozofije – seminar: Hegel, Znanost logike

Naziv predmeta: Povijesti filozofije – seminar
Naziv kolegija: Hegel: Znanost logike
Izvoditelj kolegija: dr. sc. Igor Mikecin, izv. prof.
ECTS bodovi: 3 ECTS boda
Nastavni jezik: hrvatski
Trajanje kolegija: zimski semestar, 2 sata tjedno

Opis kolegija: Znanost logike je temeljno djelo Hegelovog sistema, koje na pozadini kritike tradicionalne ontologije i Kantove transcendentalne filozofije razvija ontologiku kao spekulativnu logiku. Hegel sistematski izvodi logičke kategorije dijalektičkom metodom kao određenja onog apsolutnog samog, nasuprot jednostranim shvaćanjima prema kojima su one ili o subjektu mišljenja neovisna određenja samoga bitka ili samo sadržaji svijesti. Zadaća je seminara pružiti uvod u studij Hegelove Znanosti logike i Hegelove filozofije u cjelini.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: seminar je neposredno povezan s kolegijima iz predmeta Povijest filozofije posvećenih njemačkoj klasičnoj filozofiji, a također i s kolegijima iz predmeta Ontologija zbog temeljnih ontologijskih pitanja koja se u njemu obrađuju.

Nastavne metode: studentsko seminarsko izlaganje na zadanu temu i zajednička rasprava povodom toga izlaganja, zajedničko čitanje i tumačenje Hegelovog teksta pod vodstvom nastavnika, rasprava i razgovor na osnovi proučenog teksta pod vodstvom nastavnika

Obveze studenata: redovito pohađanje nastave, priprema za nastavu čitanjem i proučavanjem Hegelovog teksta i ostale ponuđene literature vezane uz njega, aktivno sudjelovanje u nastavi tumačenjem pročitanog teksta, vođenjem rasprave i razgovora, te seminarskim izlaganjem na zadanu temu, pisanje seminarskog rada na zadanu temu

Način provjere znanja: pregled seminarskih radova i konzultacije između nastavnika i studenata o seminarskim radovima, praćenje seminarskog izlaganja, praćenje pripremljenosti studenata za seminar kroz tumačenje Hegelovog teksta, raspravu i razgovor pod vodstvom nastavnika

Primarna literatura

Hegel, G. W. F., Znanost logike I: Objektivna logika, prev. Ž. Pavić, Zagreb, 2003.

Hegel, G. W. F., Znanost logike II: Subjektivna logika, prev. Ž. Pavić, Zagreb, 2004.

Dopunska literatura

Carlson, D., A Commentary on Hegel’s Science of Logic, New York, 2007.

Izdanje izvornog teksta

Hegel, G. W. F., Wissenschaft der Logik I: Die objektive Logik (1812/13), hrsg. von F. Hogemann und W. Jaeschke, Hamburg, 1978.

Hegel, G. W. F., Wissenschaft der Logik II: Die subjektive Logik (1816), hrsg. von F. Hogemann und W. Jaeschke, Hamburg, 1981.