Ontologija – seminar: Heidegger, Uvođenje u metafiziku

Trajanje kolegija: 1 semestar, 2 sata tjedno

ECTS bodovi: 3

Jezik nastave: hrvatski

Metode rada: uvodna predavanja, redovni izvještaji o čitanju, usmena izlaganja, rasprave, radionice, e-učenje

Cilj: Nakon uspješno završenog seminara studenti će moći navesti i kritički prosuđivati ključne pojmove Heideggerove metafizike. Djelo Uvođenje u metafiziku nastalo je na temelju istoimenog predavanja koje je Martin Heidegger u ljetnom semestru 1935. godine održao na Sveučilištu u Freiburgu, a smatra se jednim od najutjecajnijih spisa njegove “srednje faze” te svojevrsnim nastavkom njegova glavnog djela Bitak i vrijeme. Cjelovitim prolaskom kroz djelo Uvođenje u metafiziku, analizom Heideggerove terminologije te promatranjem Heideggerovih stajališta u kontekstu pojedinih filozofskih problema, u ovom seminaru nastojat će se studente uvesti kako u Heideggerovu misao tako i u metafiziku.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: seminar je povezan s obveznim predmetom Ontologija

Način praćenja kvalitete nastave i uspješnosti izvedbe predmeta: redovito pohađanje nastave, praćenje rada putem redovnih izvještaja o čitanju, usmeno izlaganje, konzultacije, sveučilišta anketa

Metode podučavanja: uvodna predavanja, redovni izvještaji o čitanju, usmena izlaganja, rasprave; potiče se e-učenje putem sustava Omega

Metode ocjenjivanja: za uspješan završetak seminara potrebno je izvršiti sve obveze (predani redovni izvještaji o čitanju, održano usmeno izlaganje, redovito pohađana nastava)

Sadržaj kolegija:

1. Uvodno predavanje
  2. Uvod u Heideggera
  3. Zašto je uopće biće, a ne radije ništa?
  4. Ništa
  5. Zaborav bitka
  6. Gramatika i etimologija riječi “bitak”
  7. Pitanje o biti bitka
  8. Bitak i bivanje, bitak i privid, bitak i mišljenje
  9. λόγος i φύσις
  10. Tumačenje prve korske pjesme iz Sofoklove Antigone
  11. λέγειν i νοεῖν
  12. Urušavanje neskrivenosti
  13. Bitak i trebanje, bitak i vrijeme
  14. Heidegger danas
  15. Zaključna rasprava

Primarna

Martin Heidegger, Uvođenje u metafiziku (priredio i preveo Damir Barbarić), AGM: Zagreb, 2012.

Sekundarna

Martin Heidegger, Einführung in die Metaphysik, Freiburger Vorlesung Sommer-semester 1935 (Gesamtausgabe, II. Abteilung: Vorlesungen 1923–1944, Band 40) (Herausgegeben von Petra Jaeger), Frankfurt am Main, 1923.

Martin Heidegger, Bitak i vrijeme (preveo Hrvoje Šarinić), Naprijed: Zagreb, 1985.

Vanja Sutlić, Kako čitati Heideggera: uvod u problematsku razinu “Sein und Zeit”-a i okolnih spisa, “August Cesarec”: Zagreb, 1989.

Michael Inwood, A Heidegger Dictionary, Blackwell, 2000.

Daniel O. Dahlstrom, The Heidegger Dictionary, Bloomsbury, 2013.

Jeff Collins & Howard Selina, Introducing Heidegger: A Graphic Guide, Icon Books, 2012.

Michael Inwood, Heidegger: A Very Short Introduction, Oxford University Press, 2002.