Filozofija odgoja – seminar: Moralna filozofija Davida Humea

Naziv kolegija: Filozofija odgoja – seminar: Moralna filozofija Davida Humea

Nositelj: dr. sc. Ivana Zagorac, doc.

Izvoditelj: dr. sc. Ivana Zagorac, doc.

Trajanje kolegija: 1 semestar, 2 sata tjedno

ECTS bodovi: 3

Jezik nastave: hrvatski

Metode rada: uvodna predavanja, redovni izvještaji o čitanju, dodatni pismeni radovi studenata, usmena izlaganja, rasprave, e-učenje

Uvjeti pristupa: nema

Cilj: upoznati studente s filozofijom Davida Humea, posebno s njegovom moralnom filozofijom; razjasniti ulogu i važnost Humeove filozofije te utjecaj koji su njegovi radovi imali na kasnije filozofe (empirizam, skepticizam, naturalizam, sentimentalizam), kao i valorizirati suvremeni moralni sentimentalizam, a specifično u kontekstu rasprava o odgoju i odgojnim ciljevima. Rad u seminaru temelji se na kritičkome čitanju Humeove Rasprave o ljudskoj prirodi i Istraživanja o principima morala, uz usporednu analizu ostalih relevantnih Humeovih spisa, kao i radova drugih autora koji pomažu u razumijevanju i kritičkom vrednovanju Humeove moralne filozofije.

Nakon uspješno završenog seminara studenti/ce će znati opisati, interpretirati i kritički prosuđivati temeljne pojmove Humeove filozofije, posebno njegove moralne filozofije; moći ih prepoznati i interpretirati unutar odgovarajućeg povijesnog razdoblja; analizirati i vrednovati njihov sadržaj i međuodnose; znati objasniti osnovne karakteristike suvremenog moralnog sentimentalizma; moći prepoznati Humeov utjecaj na suvremene tendencije u etici, filozofiji odgoja i psihologiji; znati objasniti Humeovu originalnu poziciju unutar povijesti filozofije općenito i moralne filozofije specifično.

Način praćenja kvalitete nastave i uspješnosti izvedbe predmeta: redovito pohađanje nastave, praćenje rada putem redovnih izvještaja o čitanju, dodatni rad studenata, usmeno izlaganje, konzultacije, sveučilišta anketa

Metode podučavanja: uvodna predavanja, redovni izvještaji o čitanju, dodatni pismeni radovi studenata, usmena izlaganja, rasprave. Potiče se e-učenje putem sustava Omega.

Metode ocjenjivanja: izvršene sve obveze na seminaru (predaja redovnih izvještaja o čitanju, predaja dodatnoga rada, redovitost pohađanja nastave).

Sadržaj kolegija:

1. Uvodno predavanje
  2. David Hume: biografija, bibliografija, osnovne teme
  3. Moralna filozofija 18. stoljeća
  4. Percepcija, impresije, ideje
  5. Razum, strasti, skepticizam
  6. Benevolentnost, simpatija
  7. Nepristrani (nezainteresirani) promatrač (A. Smith, D. Hume)
  8. Pravednost (I)
  9. Pravednost (II)
  10. Obveze i dužnosti
  11. Zašto je korisnost ugodna?
  12. Katalog vrlina
  13. ‘Sensible knave’ problem
  14. Moralni sentimentalizam danas
  15. Završna rasprava

Obvezna literatura:

• David Hume, Rasprava o ljudskoj prirodi, Veselin Masleša, Sarajevo 1983. / David Hume, Treatise of Human Nature, David Fate Norton, Mary J. Norton (ur.), Oxford University Press, Oxford, New York 2000.
  • David Hume, An Enquiry concerning the Principles of Morals, Tom L. Beauchamp (ur.), Oxford University Press, Oxford 2009.

Preporučena literatura:

• Anette C. Baier, A Progress of Sentiments: Reflections on Hume’s Treatise, Harvard University Press, London 1991.
  • James Baillie, Hume on Morality, Routledge Philosophy Guidebook, London, New York 2000.
  • Stephen Darwall, The British Moralists and the Internal ‘Ought’: 1640-1740, Cambridge University Press, Cambridge 1995.
  • David Fate Norton, Jacqueline Taylor (ur.), The Cambridge Companion to Hume, 2. izdanje, Cambridge University Press, 2009.
  • David Hume, Istraživanje o ljudskom razumu, Naprijed, Zagreb 1988.
  • L. Mackie, Hume’s Moral Theory, Routledge, London 1980.
  • Martha C. Nussbaum, Frontiers of Justice: Disability, Nationality, Species Membership, The Belknap Press of Harvard University Press, London 2006.
  • Adam Smith, The Theory of Moral Sentiments, Dover Publications, New York 2006.
  • John Rawls, A Theory of Justice, The Belknap Press of Harvard University Press, Cambridge 1999.
  • Michael Slote, Moral Sentimentalism, Oxford University Press, Oxford 2010.