Povijesti filozofije – seminar: Heidegger: Prilozi filozofiji

ECTS bodovi: 3 ECTS boda

Nastavni jezik: hrvatski

Trajanje kolegija: ljetni semestar 2020./21., 2 sata tjedno

Opis kolegija: Knjiga Prilozi filozofiji, napisana od 1936. do 1938., jedno je od glavnih Heideggerovih djela koje pripada drugoj fazi Heideggerovog mišljenja nakon takozvanog okreta (Kehre) početkom tridesetih godina, koja se, u razlici prema fundamentalnoj ontologiji, izloženoj u Bitku i vremenu iz 1927., označava kao povijesno mišljenje bitka (seinsgeschichtliches Denken). U kolegiju se osobita pažnja poklanja okretu Heideggerovog mišljenja od egzistencijalne analitike tubitka k istini samoga bitka, koji se u Prilozima filozofiji razvija kao obrat u osvajajućem događaju (Kehre im Ereignis), iz kojega se bitak povijesno pruža i ujedno uskraćuje mišljenju. Nakon osnovnog ocrta povijesnog mišljenja bitka Heidegger upozorava na odjeke istine bitka u razdoblju nihilizma na kraju povijesti prvoga, grčkoga početka, kao i na nužnost povijesnog osvještenja i nadilaženja filozofije kao metafizike, koje treba pripremiti skok iz metafizike u istinu bitka, koja se ima zasnovati potom kroz tubitak i pohraniti u bitku jesućega, čime se prema Heideggeru začinje drugi početak povijesti bitka.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: seminar je neposredno povezan s kolegijima iz predmeta Povijest filozofije posvećenim suvremenoj filozofiji, a također i s kolegijima iz predmeta Ontologija zbog temeljnih ontologijskih pitanja koja se u njemu obrađuju.

Nastavne metode: studentsko seminarsko izlaganje na zadanu temu i zajednička rasprava povodom toga izlaganja, zajedničko čitanje i tumačenje Heideggerovog teksta pod vodstvom nastavnika, rasprava i razgovor na osnovi proučenog teksta pod vodstvom nastavnika

Obveze studenata: redovito pohađanje nastave, priprema za nastavu čitanjem i proučavanjem Heideggerovog teksta i ostale ponuđene literature vezane uz njega, aktivno sudjelovanje u nastavi tumačenjem pročitanog teksta, vođenjem rasprave i razgovora, te seminarskim izlaganjem na zadanu temu, pisanje seminarskog rada na zadanu temu

Način provjere znanja: pregled seminarskih radova i konzultacije između nastavnika i studenata o seminarskim radovima, praćenje seminarskog izlaganja, praćenje pripremljenosti studenata za seminar kroz tumačenje Heideggerovog teksta, raspravu i razgovor pod vodstvom nastavnika

Primarna literatura

Heidegger, M., Prilozi filozofiji, Zagreb, 2008.

Sekundarna literatura

Barbarić, D., Zrcalna igra četvorstva, Zagreb, 2008.

Barbarić, D., Drugi početak: mišljenje s Heideggerom, Zagreb, 2018.

Batovanja, V., Martin Heidegger: mišljenje koje se više ne razumije kao metafizika, Zagreb, 2007.

Sutlić, V., Kako čitati Heideggera, Zagreb, 1987.

Vučković, A., Dimenzija slušanja u Heideggera, Zagreb, 1993.

Izdanje izvornog teksta

Heidegger, M., Beiträge zur Philosophie, GA 65, Frankfurt am Main, 1989.