Povijesti filozofije – seminar: Platon, Simpozij

Naziv predmeta: Povijesti filozofije – seminar
Naziv kolegija: Platon: Simpozij
Izvoditelj kolegija: dr. sc. Igor Mikecin, izv. prof.
ECTS bodovi: 3 ECTS boda
Nastavni jezik: hrvatski
Trajanje kolegija: zimski semestar, 2 sata tjedno

Opis kolegija: Seminar je posvećen proučavanju i tumačenju Platonovog dijaloga Simpozij. Pohvala Erosu iznesena u šest govora (Fedar, Pauzanija, Eriksimah, Aristofan, Agaton, Sokrat) razmatra se s obzirom na uzajamni odnos među njima, na njihov redoslijed i svezu sa stupnjevima ljubavi, od ljubavi prema tjelesnoj ljepoti k ljubavi prema onom lijepom samom. Posebna se pažnja poklanja završnom, Sokratovom govoru, u kojem se pokazuje da ljubav prema najvišem obliku ljepote podudara s filozofijom kao ljubavi prema ideji kao istinskom bitku. Na osnovi Simpozija tumači se nauk o idejama u Platona, dijalektika kao erotičko posredovanje između duše sa svim njezinim vidovima razabiranja i ideja, ali i između neznanja i znanja, koje se otkriva kao temeljna vrlina. Spoznaja ideje ljepote kao ideje koja se najneskrivenije pojavljuje u onom osjetilnom na osobit način omogućuje razumijevanje odnosa između ideja i pojava uopće, tj. odnosa između onog mislivog i osjetilnog kroz dušu kao bitstvo koje zauzima središnji položaj u cjelini bića.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: seminar je neposredno povezan s kolegijima iz predmeta Povijest filozofije posvećenih grčkoj filozofiji, a također i s kolegijima iz predmeta Ontologija zbog temeljnih ontologijskih pitanja koja se u njemu obrađuju.

Nastavne metode: studentsko seminarsko izlaganje na zadanu temu i zajednička rasprava povodom toga izlaganja, zajedničko čitanje i tumačenje Platonovog teksta pod vodstvom nastavnika, rasprava i razgovor na osnovi proučenog teksta pod vodstvom nastavnika

Obveze studenata: redovito pohađanje nastave, priprema za nastavu čitanjem i proučavanjem Platonovog teksta i ostale ponuđene literature vezane uz njega, aktivno sudjelovanje u nastavi tumačenjem pročitanog teksta, vođenjem rasprave i razgovora, te seminarskim izlaganjem na zadanu temu, pisanje seminarskog rada na zadanu temu

Način provjere znanja: pregled seminarskih radova i konzultacije između nastavnika i studenata o seminarskim radovima, praćenje seminarskog izlaganja, praćenje pripremljenosti studenata za seminar kroz tumačenje Platonovog teksta, raspravu i razgovor pod vodstvom nastavnika

Primarna literatura

Platon, Gozba, u: Dukat, Z., Eros i filia, Zagreb, 1996.

Dopunska literatura

Podrug, B., Platonov Simpozij, Zagreb, 2016.

Hunter, R., Plato’s  Symposium, Oxford, 2004.

Izdanje izvornog teksta

Platonis Opera, vol. 2, ed. J. Burnet, Oxford, 1957.