Povijesti filozofije – seminar: Schelling: Sistem transcendentalnog idealizma

ECTS bodovi: 3 ECTS boda

Nastavni jezik: hrvatski

Trajanje kolegija: ljetni semestar ak. god. 2020./21., 2 sata tjedno

Opis kolegija: Sistem transcendentalnog idealizma je Schellingov spis objavljen 1800. godine, koji označava kraj prve i početak druge faze Schellingove filozofije, koja traje sve do 1808. godine, a običava se nazivati filozofijom identiteta. Transcendentalnoj filozofiji suprotstavlja se filozofija prirode, čime se postiže stajalište takozvanog real-idealizma. Schelling u ovome djelu polazi od istraživanja svijesti, njezinog nastanka i povijesnog razvoja, koji se dijeli na tri epohe: 1. od izvorne zamjedbe do produktivnog sebezrenja, 2. od produktivnog zrenja do refleksije i 3. od refleksije do čina apsolutne volje. U teleologiji prema načelima transcendentalnog idealizma spoznaje se dvojstvo onoga svjesnoga i nesvjesnoga, kao i subjektivnoga (idealnoga) i objektivnoga (realnoga) djelovanja svijesti, te se priroda otkriva kao pro-iz-vod toga djelovanja. Svijest se napokon uspinje do potpune spoznaje same sebe u umjetnosti, koja se shvaća kao opći organ filozofije, gdje se osvještava apsolutni identitet subjekta i objekta, onog idealnog i onog realnog.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulu: seminar je neposredno povezan s kolegijima iz predmeta Povijest filozofije posvećenih njemačkoj klasičnoj filozofiji, a također i s kolegijima iz predmeta Ontologija zbog temeljnih ontologijskih pitanja koja se u njemu obrađuju.

Nastavne metode: studentsko seminarsko izlaganje na zadanu temu i zajednička rasprava povodom toga izlaganja, zajedničko čitanje i tumačenje Schellingovog teksta pod vodstvom nastavnika, rasprava i razgovor na osnovi proučenog teksta pod vodstvom nastavnika

Obveze studenata: redovito pohađanje nastave, priprema za nastavu čitanjem i proučavanjem Schellingovog teksta i ostale ponuđene literature vezane uz njega, aktivno sudjelovanje u nastavi tumačenjem pročitanog teksta, vođenjem rasprave i razgovora, te seminarskim izlaganjem na zadanu temu, pisanje seminarskog rada na zadanu temu

Način provjere znanja: pregled seminarskih radova i konzultacije između nastavnika i studenata o seminarskim radovima, praćenje seminarskog izlaganja, praćenje pripremljenosti studenata za seminar kroz tumačenje Schellingovog teksta, raspravu i razgovor pod vodstvom nastavnika

Primarna literatura

Schelling, F. W. J., Sistem transcendentalnog idealizma, Zagreb, 1986.

Dopunska literatura

Schulz, W., Einleitung zu Schellings System des transzendentalen Idealismus, u: Schelling, F. W. J., System des transzendentalen Idealismus, Hamburg, 2000.

Izdanje izvornog teksta

Schelling, F. W. J., System des transzendentalen Idealismus, Hamburg, 2000.