Teorija spoznaje – seminar: Foucault i problemi liberalnog guvermentaliteta (2019./2020.)

Naziv predmeta: Teorija spoznaje – seminar: Foucault i problemi liberalnog guvermentaliteta
ECTS: 3 boda
Status i vrsta kolegija: izborni seminar
Trajanje: 1 semestar
Jezik: hrvatski
Cilj: upoznavanje s kasnom fazom rada francuskog filozofa Michela Foucaulta, te povezivanje epistemološke analize s političkom teorijom uz osvrt na povijest ideja.
Sadržaj: kolegij je usmjeren ka čitanju Foucaultovih predavanja na Collège de France u razdoblju od 1976. do 1979. godine.  Predavanja posvećena liberalnom guvernmentalitetu i biopolitici biti će analizirana kao zaseban dio Foucaultovog opusa, odnosno posebna faza u kojoj sam autor iznova razmatra i nastoji preoblikovati ranije uspostavljene koncepte znanja i moći, režima istine, discipline, nadgledanja i kažnjavanja. Ta su preispitivanja rezultat istraživanja  povijesti liberalizma, ne samo u vidu političkog sadržaja tog pojma, nego i posebne epistemološke problematike u okviru koje se on javlja. Kolegij će pokriti ključna predavanja iz akademske godine 1977-78 i 1978-79, obuhvaćajući kretanje liberalne misli od fiziokrata do suvremene neoliberalne teorije
Mjesto kolegija u curriculumu studija filozofije: kolegij se bavi čitanjem autora koji već ima svoje mjesto unutar filozofijskog korpusa druge polovine dvadesetog stoljeća, ali je usmjeren na jedan razmjerno uski dio ukupnog rada Michela Foucaulta. Kolegij je namijenjen studentima viših godina kojima su socijalna i historijska epistemologija, te  politička teorija područje interesa, ili su pak zainteresirani za proučavanje rada Michela Foucaulta.
Način provjere znanja: pismeni izvještaji o praćenju rada (izvještaji o čitanju), sudjelovanje u diskusiji
Način praćenja kvalitete nastave: redovito pohađanje nastave (maksimalno 3 izostanka, obavezan kolokvij) i praćenje rada u kolegiju (izvještaji o čitanju u kolegiju, ca. 2 kartice), konzultacije; studentska anketa

Plan rada u seminaru

1. Foucault: biografska skica

D.Eribon, Michel Foucault, Harvard University Press, 1992.

2. Arheologija, genealogija znanja i problem moći kod Foucaulta

M.Foucault, Riječi i stvari. Arheologija humanističkih znanosti, Golden marketing, 2002.

T.Lemke, Foucault’s Analysis of Modern Governmentality, Verso, 2019. (poglavlja 1 i 2.)

3. Foucault i Marx

M.Foucault, Remarks on Marx: Conversations with Duccio Trombadori, Semiotext(e), 1991.

J.Bidet, Foucault with Marx, Zed Books, 2016.

4. Foucault i Nietzscheova hipoteza

M.Foucault, Nietzsche, Genealogy, History

T.Lemke, Foucault’s Analysis of Modern Governmentality, Verso, 2019. (poglavlje 4.)

5. Pojam discipline i upravljanja kod Foucaulta

M.Foucault, Nadzor i kazna, Informator, 1994.

T.Lemke, Foucault’s Analysis of Modern Governmentality, Verso, 2019. (poglavlja 3. i 5.)

6. Upravljanje sobom i drugima: antika i kršćanstvo

M.Foucault, Subjectivity and Truth u: The Politics of Truth, Semiotext(e), 2007.

M.Foucault, Security, Territory, Population (Lectures at Collège de France), Palgrave Macmillan, 2009.

7. Upravljanje sobom i drugima: liberalizam

M.Foucault, Rođenje biopolitike, Sandorf, 2016

T.Lemke, Foucault’s Analysis of Modern Governmentality, Verso, 2019. (poglavlja 6. i 7.)

8. Neoliberalizam i guvernmentalitet : Ordoliberalizam i čikaška škola

M.Foucault, Rođenje biopolitike, Sandorf, 2016

T.Lemke, Foucault’s Analysis of Modern Governmentality, Verso, 2019. (poglavlja 8. i 9.)

9. Pojam biopolitike kod Foucaulta

T.Lemke, Biopolitics. An Advanced Introduction, NYU Press, 2011.

10. Pojam istine u Foucaultovim kasnim radovima

M.Foucault, Hrabrost istine, Sandorf, 2015.