Filozofija politike – seminar: Demokracija i populizam

Naziv kolegija: Demokracija i populizam

Nastavnici:   dr. sc. Raul Raunić, doc.

ECTS: 3 boda

Jezik: hrvatski

Trajanje: ljetni semestar 2020/2021.

Status: izborni

Uvjeti za upis: nema uvjeta

Opis i cilj kolegija: Na temelju odabranih tekstova relevantnih autora (R. Dahl, D. Held, C. Schmitt, J. Rancière, J. Werner Műller) u seminaru se analitički i kritički propituju pretpostavke, značenja, povijesni oblici, načini legitimacije te problemi i izazovi suvremenih demokracija. U drugom dijelu seminara razmatra se fenomen populizma, logika njegove političke artikulacije te izazovi i prijetnje koje takvo političko djelovanje donosi konstitucionalnoj demokraciji. Cilj kolegija je stvoriti konceptualni i normativni okvir za razumijevanja i prosuđivanje fenomena političkog života. Time se njeguje i osnažuje demokratska politička kultura.

Korištene metode: predavanje, uvodna izlaganja studenata, rasprave i dijalog

Sadržaj kolegija

1. Uvodno predavanje: Demokracija i populizam. Dogovor o radu i preuzimanje obveza.
  2. Robert A. Dahl O demokraciji str. 31 – 49. (Demokratski ciljevi i stvarnost).
  3. Robert A. Dahl O demokraciji str. 50 – 66. (Čemu demokracija?).
  4. Robert A. Dahl O demokraciji str. 67 -83. (Čemu politička jednakost I i II).
  5. Robert A. Dahl O demokraciji str. 168 -190. (Zašto tržišni kapitalizam pogoduje demokraciji. Zašto tržišni kapitalizam šteti demokraciji. Nedovršeno putovanje).

6.David Held Modeli demokracije, str. 248 – 268. (Nova polarizacija demokratskih ideala).

7.David Held Modeli demokracije, str. 271 -286. (Što bi demokracija trebala značiti danas? I. dio).

1. David Held Modeli demokracije, str. 286 – 301. (Što bi demokracija trebala značiti danas? II. dio).
  2. Carl Schmitt, Duhovno – povijesno stanje suvremenog parlamentarizma, str. 7 -27.

(I. Demokracija i parlamentarizam. II. Načela parlamentarizma) i str. 34 – 41. (IV. Iracionalističke teorije primjene sile).

1. Jacques Rancière, Nesuglasnot : Politika i filozofija, str. 88 – 108 (Demokracija ili konsenzus).
  2. Jan – Werner Műller, Što je populizam?, str. 7 – 27. ( Jesu li svi populisti? Što populisti govore).
  3. Jan – Werner Műller, Što je populizam?, str. 28 -48. ( Logika populizma. Što zapravo populisti tvrde da predstavljaju?
  4. Jan – Werner Műller, Što je populizam?, str. 49 -67. (Što populisti čine, ili populizam na vlasti)
  5. Jan – Werner Műller, Što je populizam?, str. 68 -81. (Populistički ustavi: pojmovno proturječje?).
  6. Jan – Werner Műller, Što je populizam?, str. 83 – 109. (Kako se nositi s populistima)

Obvezatna:

Dahl, A. Robert, O demokraciji, Politička kultura, Zagreb 2000. (odabrana poglavlja).

Held, David, Modeli demokracije, Školska knjiga, Zagreb 1990. (odabrana poglavlja).

Schmitt, Carl, Politički spisi, Politička kultura, Zagreb 2007. (odabrana poglavlja).

Rancière, Jacques, Nesuglasnot : Politika i filozofija, FPZ, Zagreb 2015. (odabrana poglavlja).

Werner Műller, Jan, Što je populizam?, TIM press, Zagreb 2017.

Preporučena:

Dahl, A. Robert, Demokracija i njezini kritičari, Politička kultura, Zagreb1999.

Demokracija u 21. stoljeću? (ur. T. Kursar i A. Matan), Fakultet političkih znanosti, Zagreb 2014.

Šalaj, Berto, „Suvremeni populizam“, Anali Hrvatskog politološkog društva, Vol. 0. No.1. 2012.

Cohen, Joshua, Philosophy, Politics, Democracy, Harvard U. P. Cambridge/Mass. 2009.

Cunningham, Frank, Theories  of Democracy, Routledge, London 2002.

Deliberative  Democracy (ed. J. Elster), Cambridge U. P. , Cambridge 1998.

Democracy and Difference (ed. S. Benhabib), Princeton U. P., Princeton 1996.

Gutmann, A./ Thompson D., Democracy and disagreement, The Belknap Press of Harvard U. P. Cambrid. /Mass. 1996.

Philosophy and Democracy (ed. T. Christiano), Oxford U. P. Oxford 2003.

Populism and the Crisis of Democracy, Vol. 1. Concepts and Theory (ed. G. Fritzi, J. Mackert, B. Turner), Routledge, London 2019.

Rosanvallon, Pierre, Democracy Past and Future, Columbia U. P. New York 2006.

Shapiro, Ian, Politics against Domination, The Belknap Press of Harvard U. P. Cambrid./Mass. 2016.

Shapiro, Ian, The State of Democratic Theory, Princeton U. P., Princeton 2003.

Talisse, Robert, Democracy and Moral Conflict, Cambridge U. P. , Cambridge 2009.

Studentske obveze: Redovito pohađanje seminara, sudjelovanje u raspravama, uvodno izlaganje i/ili pisani uradak.

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izveadbe predmeta: konzultacije i sveučilišna anketa.