Povijesti filozofije – seminar: Pojam filozofije

ECTS bodovi: 3 ECTS boda

Nastavni jezik: hrvatski

Trajanje kolegija: ljetni semestar ak. god. 2021./22., 2 sata tjedno

Opis kolegija: Seminar pruža uvid povijesni nastanak filozofije u Grka i povijesnu mijenu  pojma filozofije kroz stožerne filozofijske sisteme tijekom povijesti filozofije od starog preko srednjeg do novog vijeka. Posebna se pažnja pridaje izvornom određenju filozofije u Platona, gdje se ona uspostavlja u razlici prema ranogrčkoj mudrosti, kao i povijesnom obratu u poimanju filozofije u Grka koji se začinje u Aristotela. Razmatra se novovjekovno poistovjećivanje filozofije i prvotne znanosti u odnosu na usporedni razvoj pojedinačnih pozitivnih znanosti. Ispituju se seberazumijevanje filozofije u drugoj polovici 19. i u 20. stoljeću, koje je obilježeno kritičkim odnosom prema cjelokupnom dotadašnjem povijesnom određenju filozofije. Na osnovi uvida u bit i povijesni nastanak metafizike utvrđuje se razlika između istinske i metafizičke filozofije te se postavlja pitanje povijesne konačnosti filozofije.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulu: seminar je neposredno povezan s kolegijima iz predmeta Uvod u filozofiju, Filozofska terminologija, a također i s kolegijima iz predmeta Povijest filozofije.

Nastavne metode: studentsko seminarsko izlaganje na zadanu temu i zajednička rasprava povodom toga izlaganja, zajedničko čitanje i tumačenje odabranih tekstova pod vodstvom nastavnika, rasprava i razgovor na osnovi proučenog teksta pod vodstvom nastavnika

Obveze studenata: redovito pohađanje nastave, priprema za nastavu čitanjem i proučavanjem tekstova i ostale ponuđene literature vezane uz njih, aktivno sudjelovanje u nastavi tumačenjem pročitanog teksta, vođenjem rasprave i razgovora, te seminarskim izlaganjem na zadanu temu, pisanje seminarskog rada na zadanu temu

Način provjere znanja: pregled seminarskih radova i konzultacije između nastavnika i studenata o seminarskim radovima, praćenje seminarskog izlaganja, praćenje pripremljenosti studenata za seminar kroz tumačenje teksta, raspravu i razgovor pod vodstvom nastavnika

Nastavne teme po tjednima:

1. Filozofija kao ljubav mudrosti
  2. Mudrost
  3. Filozofija i bit čovjeka
  4. Filozofija kao odgoj i obrazovanje
  5. Filozofija i politika
  6. Filozofija i umjetnost
  7. Filozofija i religija
  8. Filozofija i dijalektičko znanje
  9. Filozofija i znanost
  10. Filozofija kao onto-teo-logika
  11. Filozofija i metafizika
  12. Filozofija kao idealizam
  13. Filozofija i svijet
  14. Vječnost filozofije
  15. Konačnost i povijesnost filozofije

Primarna literatura

Odabrani filozofijski tekstovi (Platon, Aristotel, Spinoza, Leibniz, Kant, Schelling, Hegel, Nietzsche, Heidegger)

Dopunska literatura

Böhme, G., Weltweisheit, Lebensform, Wissenschaft: eine Einführung in die Philosophie, Frankfurt am Main: Suhrkamp, 1994.

Salamun, K. (izd.), Was ist Philosophie? Neuere Texte zu ihrem Selbstverständnis, Tübingen: Mohr, 1992.

Wohlgenannt, R., Der Philosophiebegriff. Seine Entwicklung von den Anfängen bis zur Gegenwart. Wien/New York: Springer, 1977.