Seminar iz Metodike nastave filozofije I (2019./2020.)

Naziv kolegija: Seminar iz Metodike nastave filozofije I

Nastavnik: dr.sc. Raul Raunić, doc.

ECTS: 3 boda

Trajanje: zimski semestar,  2 sata nastave tjedno

Status: obvezatni za nastavnički smjer

Uvjeti za upis: završeni preddipolomski studij

Cilj kolegija: Razmotriti, usvojiti i uvježbati nastavne metode i argumentacijske strategije potrebne za izvođenje nastave filozofije i minimalnu nastavničku kompetenciju.

Korištene metode: uvodna izlaganja, dijalog, rasprave, rad u skupinama, vježbe.

Sadržaj kolegija:  Oblikovati, izvesti i raspraviti metodičke scenarije, načine izvođenja i argumentacijske strategije odabranih nastavnih jedinica i tema iz nastavnih programa filozofije i etike. Na temelju kratkih uvodnih izlaganja studenata, otpočinje rasprava koja treba propitati stručne i metodičke postupke izlaganja teme, prosuditi postignuća nastavnih ciljeva i ishoda, utvrditi alternativne scenarije, pokazati načine otvaranja i vođenja i zaključivanja diskusije. U seminaru se osobito uvježbava i njeguje nastavna komunikacija koja se tiče prepoznavanja problema, načina mogućih pristupa i refleksije filozofskih implikacija koje ponuđene, i namjerno široko postavljene teme, iziskuje. Posebna pozornost posvećuje se aktivnom, samostalnom i odgovornom učešću svakog sudionika u obogaćivanju filozofskog dijaloga i strukturiranog mišljenja. Ponuđene uvodne  teme obuhvaćaju tri cjeline: a) uvođenje u  filozofsko mišljenje i filozofske discipline; b) monografske analize relevantnih filozofskih učenja; c) filozofski pristupi aktualnim problemima. Sve predložene teme izravno korespondiraju s kurikulima filozofije i etike.

Redoslijed  rada:

– Uvodno određenje uzajamnih očekivanja i zahtjeva. Povezanost seminarskog rada s predavanjima, te nastavnom hospitacijama studenata i samostalnim javnim predavanjima.

– Uvodno izlaganje i demonstracija obrade nastavne jedinice, analize i diskusije.

-Teme sljedećih seminara, koje kroz nastavnu građu filozofije i etike oblikuju, izvode i propituju  različite metodičke scenarije u nastavi filozofije i etike su:

-Uvođenje u filozofsko mišljenje

-Metafizika

Filozofija politike

-Etika

-Heraklit

-Francis Bacon

-Hobbes

-Lockeova filozofija politike

-Habermas

-Sloboda i paternalizam

-Pravednost

-Etički smisao kazne

-Tolerancija

-Analiza rada i zaključna rasprava

Literatura: Stručna literatura ovisi o odabranoj temi, i uvelike je prepuštena samostalnom i odgovornom izboru uvodničara, a metodička literatura je istaknuta u  syllabusu predavanja Metodika nastave filozofije

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: redovite konzultacije i sveučilišna anketa

Studentske obveze: redovito pohađanje i sudjelovanje u radu seminara, kratko uvodno izlaganje i napisani seminarski rad.