Filozofija politike – seminar: Spinozina filozofija politike

Naziv kolegija: Spinozina filozofija politike

Nastavnici:  dr. sc. Raul Raunić, izv. prof.

ECTS: 3 boda

Jezik: hrvatski

Trajanje: zimski semestar, 2 sata tjedno

Status: izborni

Uvjeti za upis: nema uvjeta

Cilj kolegija: 1.)  Analizirati i razumjeti Spinozine historijske i konceptualne argumente  u oblikovanju modernoga  političkog autoriteta  i zapadne političke kulture, koje se očituju u razmatranju : a) odnosa prirodnog i građanskog prava u kontekstu njegove naturalističke metafizike moći; b) odnosu racionalne i iskustvene metode u razumijevanju političkog autoriteta; c) odnosu vjere i uma, teologije i filozofije, crkvene i političke vlasti; d) konstituciji političkog poretka i njegovih oblika;  e) odnosu političke slobode i etičkog ideala intelektualne slobode; f) vrijednosti tolerancije i mira.  2.) Usporediti Spinozinu filozofiju s novovjekovnim filozofijama politike Machiavellija, Hobbesa i Rousseaua.  3.) Istaknuti Spinozin značaj i recepciju Spinozina djela u modernoj političkoj kulturi.

Korištene metode: predavanje, uvodna izlaganja studenata, dijalog i rasprave

Sadržaj kolegija:  1. Dogovor o radu i uvodno izlaganje Spinozina filozofija politike

1. Tractatus Theologico-Politcus (TTP): Predgovor, Glava I i II. (O proroštvu i prorocima)
  2. TTP ,Glave III. i IV. (O sretnom životu i božanskom zakonu)
  3. TTP, Glave V. i VII. ( O ceremonijama i tumačenju pisma).
  4. TTP, Glave XIII i XIV ( Vjera i um,)
  5. TTP, Glave XV (teologija i filozofija)
  6. TTP, Glave XVI ( O temeljima republike)
  7. TTP, Glava XVII i XVIII, (O granicama prava i moći države, O crkv.i drž. autoritetu)
  8. TTP, Glava XIX . (O crkvenom i državnom autoritetu, o miru u državi)
  9. TTP, Glava XX (Sloboda građanina i sloboda republike).
  10. Tractatus Politicus (TP), Glava I. i II. (Uvod, O prirodnom pravu)
  11. TP, Glava III. IV. i V. (O pravu političkih vlasti i najboljem obliku vlasti)
  12. TP, Glava VI. VII ( O monarhiji)
  13. TP, Glava VIII., IX, X. (O aristokraciji; TP, Glava XI. ( O demokraciji – nedovršeno pog.)
  14. Završna rasprava i sinteza seminarskog rada

Obvezatna: Benedikt de Spinoza, Teologijsko – politička rasprava, Demetra, Zagreb 2006.

Benedikt de Spinoza, Politička rasprava, Demetra, Zagreb 2006.

Preporučena:  Spinoza, B., Etika, Demetra, Zagreb 2000.

Benedikt de Spinoza, Traktat o poboljšanju razuma i o putu kojim se najbolje stremi pravom spoznavanju prirode, Latina et Graeca, Zagreb 2006.

Rosen, Stanley, „Benedict Spinoza“ u: Povijest političke filozofije, (ur. Strauss/Cropsey), Golden marketing – Tehnička knjiga, Zagreb 2006. str.323-336.

Deleuze, G., Spinoza: praktička filozofija, Demetra, Zagreb 2011.

A Companion to Spinoza (ed. Melamed Y.,) Wiley Blackwell, New York 2021.

Cambridge Companion to Spinoza, (ed. Don Garrett), Cambridge, C.U.P, 1996.

Allison, Henry, An Introduction to the Philosophy of Spinoza, C.U.P, Cambridge 2022.

Curley, E., „The State of Nature and Its Law in Hobbes and Spinoza“, u:  Philosophical Topics, vol. 19, no 1, Spring 1991.

Den Uyl, D., “Passion, State and Progres: Spinoza and Mandeville on the Nature of Human Association”, Journal of the History of Philosophy, 1987, 25(3), pp. 369-395.

Hampshire, S., Spinoza: An Introduction to his Philosophical Thought, Penguin, 1988.

James, S., Spinoza on Philosophy, Religion, and Politics, O.U.P. Oxford 2012.

Mara, G., “Liberal Politics and Moral Excellence in Spinoza’s Political Philosophy”, Journal of the History of Philosophy, 1982,  20 (2), pp. 129-150.

McShea J. R. The Political Philosophy of Spinoza, Columbia University Press, 1968.

Nadler, S., A Book Forged in Hell: Spinoza’s Scandalous Treatise and the Birth of Secular Age, Princeton U. P. 2011.

Rosenthal, M.,  “Tolerance as a Virtue in Spinoza’s Ethics”,  Journal of the History of Philosophy, 2001, 39 (4), pp.535-557.

Smith, S., B., „What Kind of Democrat Was Spinoza?“, Political Theory, Vol. 33, No. 1 (2005)

Spinoza’s Theological -Political Treatise (ed. Melamed Y,. Rosenthal M.), C.U.P. 2010.

Steinberg, J., “Spinoza on Civil Liberation”, The Journal of Political Philosophy, 2009, 47 (1),  pp. 35-58.

Studentske obveze: Redovito pohađanje seminara, sudjelovanje u raspravama, uvodno izlaganje ili pisani uradak.

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: konzultacije i Sveučilišna anketa