Logika – seminar: Logika i prirodni jezici

Trajanje: 1 semestar

ECTS-bodovi: 3 boda

Jezik nastave: hrvatski

Metode rada: čitanje i komentiranje tekstova, izrada seminarskih pisanih zadataka, diskusije

Uvjeti upisa: izvrsno poznavanje engleskog jezika; poželjno poznavanje njemačkog jezika

Obveze studenata: redovito pohađanje nastave,redovito čitanje zadanih tekstova, redovitto izvršavanje i predavanje zadanih zadataka

Način provjere znanja: aktivno sudjelovanje na nastavi, pregled predanih zadataka

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe nastave: evaluacija studentskog angažmana tijekom izvedbe nastave, studentska evaluacija

Cilj: Analizirati i istražiti Wittgensteinov Tractus Logico-Philosophicus s naglaskom na jezičnu analizu.

1. Uvodno predavanje i pregled kolegija, literature i obveza
  2. Izlaganje glavnih ideja iz Tractatusa I
  3. Izlaganje glavnih ideja iz Tractatusa II
  4. Detaljna analiza dijelova teksta – studentski rad (od 4. do 14. tjedna nastave)
  5. Završna rasprava i napomene

Literatura

Anscombe, G. E. M., 1959, An Introduction to Wittgenstein’s Tractatus, London: Hutchinson.

Black, M., 1967, A Companion to Wittgenstein’s Tractatus, Ithaca: Cornell University Press.

Copi, I.M., and Beard, R.W. (eds.), 1966, Essays on Wittgenstein’s Tractatus, London: Routledge.

Sullivan, P., and Potter, M. (eds.), 2013, Wittgenstein’s Tractatus: History and Interpretation, Oxford: Oxford University Press.

Wittgenstein, L. ProtoTractatus—An Early Version of Tractatus Logico- Philosophicus, 1971, B. F. McGuinness, T. Nyberg, G. H. von Wright (eds.), D. F. Pears and B. F. McGuinness (trans.), Ithaca: Cornell University Press.

Wittgenstein, L. Tractatus Logico-Philosophicus, 1922, C. K. Ogden (trans.), London: Routledge & Kegan Paul. Originally published as “Logisch-Philosophische Abhandlung”, in Annalen der Naturphilosophische, XIV (3/4), 1921.

Wittgenstein, L. Tractatus Logico-Philosophicus, 1961, D. F. Pears and B. F. McGuinness (trans.), New York: Humanities Press.

Wittgenstein, L. Tractatus Logico-Philosophicus. Moderna vremena, Zagreb 2003.

Wright, G. H. von (ed.), Letters to C. K. Ogden with Comments on the English Translation of the Tractatus Logico-Philosophicus, 1973, Oxford: Blackwell.