Ontologija – seminar: Ernst Bloch i suvremena ontologija II (2019./2020.)

Naziv predmeta: Ontologija – seminar: Ernst Bloch i suvremena ontologija II

ECTS: 3 boda

Nositelj: dr. sc. Lino Veljak, red. prof.

Izvoditelj: Boško Zenić, viši predavač u miru

Status: Izborni

Oblik nastave: Seminar

Trajanje: 1 semestar, 2 sata tjedno

Jezik: Hrvatski

Uvjeti upisa: Nema uvjeta

Način provjere znanja: Pripremljenost i zalaganje tijekom nastavnih sati, evaluacija seminarskog rada.

Način praćenja kvalitete nastave: Evaluacija studentskog angažmana tijekom izvedbe predmeta i studentska evaluacija.

Cilj: Cilj je seminara upoznati studente s klasičnom ontologijskom problematikom i suvremenim ontologijskim teorijama putem obrade filozofijskog rada Ernsta Blocha u vidu suvremenih društveno-političkih fenomena. Ernst Bloch bio je osebujan filozof 20. stoljeća, na razmeđu mnogih intelektualnih struja i kao svjedok burnim političkim promjenama u drugoj polovici 20. stoljeća, uključujući i na prostoru bivše Jugoslavije, na kojem je bio blizak s krugom filozofa iz tzv. Praxis škole mišljenja. Širokog dijapazona artikuliranih problema i zanimljivih studija korisnih kako po uvidu u povijest i razumijevanje filozofskog kanona, tako i po sintetičkim idejama jer je u svom radu povezivao Hegelove i Marxove ideje s kršćanskim misticizmom i psihoanalizom, Blochova filozofska materija korisna je za uspješno snalaženje u učenju filozofskog kanona te njegovom povezivanju sa suvremenim teorijama i primjenom u ispitivanju društvene sadašnjice.

Sadržaj: Sadržaj seminara razložen je na predmetne logičke jedinice u kojima se opće kategorije Blochove filozofije povezuju sa suvremenim ontologijskim teorijama i razmatraju u vidu društveno-političkih situacija iz povijesti i sadašnjosti. Zimski semestar predviđa početak analize preko pregleda povijesnog i filozofskog konteksta Blochova djelovanja. Nakon toga, prelazi se na pregled osnovne pojmovne mreže u njegovoj filozofiji i oblikuje osnovno razumijevanje kao preduvjet za dublji ulazak i konkretizaciju posebnih problema.

Sažeti pregled tematskih jedinica:

1. Uvodna priprema.
  2. Modusi bitka
  3. Ontologija i metafizika
  4. Ontologija i metafizika II
  5. Kršćanstvo i revolucija
  6. Kršćanstvo i revolucija II
  7. Utopija, još jednom
  8. Nada, još jednom
  9. Smisao bitka
  10. Smisao bitka II
  11. Hegel, Marx, marksizam
  12. Hegel, Marx, marksizam II
  13. Otuđenje marksizma u staljinizmu
  14. Kako dalje?
  15. Zaključna rasprava

Popis literature:

Navedena literatura općenit je popis prema kojemu će se nastavni plan rukovoditi. Izbor literature zasnivat će se na dinamici tema i interesu sudionika seminara.

Ernst Bloch, Freiheit und Ordnung: Abriss der Socialutopien. Mit Quellentexten, Rowohlt, Reinbek b. Hamburg 1969.

Ernst Bloch, Temeljna filozofijska pitanja I.: uz ontologiju još-ne-bitka – predavanje i dvije rasprave, Veselin Masleša, Sarajevo 1978.

Ernst Bloch, Experimentum mundi: pitanje – kategorije izvlačenja i saznavanja – praksa, Nolit, Beograd 1980.

Ernst Bloch, Princip nada, sv. 1–3, Naprijed, Zagreb 1981.

Ernst Bloch, Oproštaj od utopije? – predavanja, Izdavački centar Komunist, Beograd 1986.

Ernst Bloch, Duh utopije, Beogradski izdavačko-grafički zavod, Beograd 1982.

Josip Brkić (ur.), Čemu još filozofija, Centar za kulturnu djelatnost, Zagreb 1982.

Beat Dietschy, Doris Zeilinger, Rainer E. Zimmermann (ur.), Bloch-Wörterbuch. Leitbegriffe der Philosophie Ernst Blochs, De Gruyter, Berlin 2012.