Povijesti filozofije – seminar: Temeljni filozofijski pojmovi

ECTS bodovi: 3 ECTS boda

Nastavni jezik: hrvatski

Trajanje kolegija: zimski semestar ak. god. 2021./22., 2 sata tjedno

Opis kolegija: Zadaća je seminara da pruži uvid povijesni nastanak i razvoj temeljnih filozofijskih pojmova kroz stožerne filozofijske sisteme tijekom povijesti filozofije od starog preko srednjeg do novog vijeka. Pojmovi se ne prate samo u povijesnom razvoju nego se također sistematiziraju glavne mogućnosti njihove filozofijske artikulacije. Seminar se također bavi tvorbom, etimologijom i općenito povijesnom semantikom grčkih, latinskih i njemačkih temeljnih riječi kojima se kroz povijest označavalo filozofijske pojmove. Posebna se pažnja pridaje mijeni njihovih značenja u različitim sistemima filozofije u istom jeziku i uslijed prevođenja iz jednoga jezika u drugi. Studenti se upoznaju sa stanjem i mogućnostima daljnjeg razvoja odgovarajućega hrvatskoga filozofijskoga nazivlja.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulu: seminar je neposredno povezan s kolegijima iz predmeta Uvod u filozofiju, Filozofska terminologija, a također i s kolegijima iz predmeta Povijest filozofije.

Nastavne metode: studentsko seminarsko izlaganje na zadanu temu i zajednička rasprava povodom toga izlaganja, zajedničko čitanje i tumačenje odabranih tekstova pod vodstvom nastavnika, rasprava i razgovor na osnovi proučenog teksta pod vodstvom nastavnika

Obveze studenata: redovito pohađanje nastave, priprema za nastavu čitanjem i proučavanjem tekstova i ostale ponuđene literature vezane uz njih, aktivno sudjelovanje u nastavi tumačenjem pročitanog teksta, vođenjem rasprave i razgovora, te seminarskim izlaganjem na zadanu temu, pisanje seminarskog rada na zadanu temu

Način provjere znanja: pregled seminarskih radova i konzultacije između nastavnika i studenata o seminarskim radovima, praćenje seminarskog izlaganja, praćenje pripremljenosti studenata za seminar kroz tumačenje teksta, raspravu i razgovor pod vodstvom nastavnika

Nastavne teme po tjednima:

1. Filozofija
  2. Mišljenje
  3. Ugođaj
  4. Ljubav
  5. Bitak
  6. Bog
  7. Svijet
  8. Priroda
  9. Duša
  10. Istina
  11. Sloboda
  12. Ljepota
  13. Dobrota
  14. Vrijeme
  15. Jezik

Primarna literatura

Odabrani filozofijski tekstovi (Platon, Aristotel, Kant, Schelling, Hegel, Nietzsche, Heidegger)

Dopunska literatura

Historisches Wörterbuch der Philosophie 1-12, hrsg. von Joachim Ritter und Karlfried Gründer, Schwabe, Basel, 1971.-2007.

Archiv für Begriffsgeschichte, philosophische Zeitschrift, Felix Meiner Verlag, Hamburg, 1955.-

Geschichtliche Grundbegriffe: Historisches Lexikon zur politisch-sozialen Sprache in Deutschland 1-8, hrsg. von Otto Brunner, Werner Conze, Reinhart Koselleck, Klett-Cotta, Stuttgart ,1972.-1997.