Etika – seminar: Etika i psiha

Naziv kolegija: Seminar iz etike – Etika i psiha

Nositelj: prof. dr. sc. Hrvoje Jurić

Izvoditelji:  prof. dr. sc. Hrvoje Jurić; Luka Janeš, mag. phil.

Trajanje kolegija: 1 semestar, 2 sata tjedno

ECTS bodovi: 3 boda

Jezik nastave: hrvatski

Metode rada: seminarska izlaganja, rasprava o izlaganjima, interaktivne i participativne metode rada
Uvjeti pristupa:
nema uvjeta pristupa

Obveze studenata: redovito pohađanje, jedan usmeno izloženi ili pisani rad

Ispit: ocjena seminarskog rada i evaluacija ukupnog rada u seminaru

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: studentska evaluacija, evaluacija seminarskih referata

Cilj kolegija: Cilj kolegija je da, kroz uvodna predavanja te seminarska izlaganja i diskusije, a na temelju relevantnih tekstova, ukaže na bitne poveznice između pojmova morala i etike, s jedne strane, te psihe, psihologije, psihijatrije i psihoterapije, s druge strane. Time se stvara podloga i okvir za raspravu o ulozi psihologije u području etike i ulozi etike u području psihologije/psihijatrije/psihoterapije. Na koncu se ova problematika razmatra u svjetlu suvremenih bioetičkih izazova.

Sadržaj:

I. Uvod

1. Uvodno predavanje (1): Dogovor sa studentima/icama i opći uvod u temu

2. Uvodno predavanje (2): Etika i psiha – prvi dio

3. Uvodno predavanje (3): Etika i psiha – drugi dio

II. Psihološke osnove morala

4. Nastanak i razvoj morala kod djeteta: Jean Piaget i Melanie Klein

5. Moral, kultura, društvo (1): Sigmund Freud

6. Moral, kultura, društvo (2): Erich Fromm

III. Etika u psihologijskoj, psihijatrijskoj i psihoterapijskoj praksi

7. Etika u psihologijskoj praksi

8. Etika u psihijatrijskoj praksi (1)

9. Etika u psihijatrijskoj praksi (2)

10. Etika u psihoterapijskoj praksi

11. Kritika psihijatrije i antipsihijatrija

IV. Psiha i ne-ljudsko

12. Ljudska psiha u kontekstu ekoloških rasprava (1)

13. Ljudska psiha u kontekstu ekoloških rasprava (2)

14. Zoopsihologija: ne-ljudske životinje u perspektivi psihologije i bioetike

15. Ksenopsihologija: izvanzemaljski oblici života u perspektivi psihologije i bioetike

– Banyard, Philip; Flanagan, Cara (2005): Ethical Issues and Guidelines in Psychology. London: Routledge.

– Barnett, S. A. (1970): ‘Instinct’ and ‘Intelligence’: The Behaviour of Animals and Men. Harmondsworth: Penguin Books.

– Cooper, David (1986): Jezik ludila. Zagreb: Naprijed.

– Čović, Ante (2004): Etika i bioetika: razmišljanja na pragu bioetičke epohe. Zagreb: Pergamena.

– Čović, Ante; Jurić, Hrvoje (2018): “Epochal Orientation, New Ethical Culture, and Integrative Bioethics”, Formosan Journal of Medical Humanities, 19 (2018) 1-2, str. 19-30.

– Eterović, Igor (2017): Kant i bioetika. Zagreb: Pergamena.

– Filipović, Ljiljana (1990): Filozofija i antipsihijatrija Ronalda D. Lainga. Zagreb: Hrvatsko filozofsko društvo.

– Freitas, Robert A., Jr. (1975-1979): Xenology: An Introduction to the Scientific Study of Extraterrestrial Life, Intelligence, and Civilization, http://www.xenology.info/Xeno.htm.

– Freitas, Robert A., Jr. (1984): “Xenopsychology”, Analog Science Fiction/Science Fact, br. 104/1984, str. 41-53.

– Freud, Sigmund (1984): Nelagodnost u kulturi. Beograd: Rad, 1988.

– Fromm, Erich (1977): Čovjek za sebe. Zagreb: Naprijed.

– Fromm, Erich (1984): Bekstvo od slobode. Zagreb: Naprijed; Beograd: Nolit.

– Griffiths, A. Phillips (ur., 1994): Philosophy, Psychology and Psychiatry. Cambridge: Cambridge University Press.

– Hauser, Mark (2006): Moral Minds: How Nature Designed Our Universal Sense of Right and Wrong. New York: HarperCollins Publishers.

– Illich, Ivan (2010): Medicinska Nemeza: eksproprijacija zdravlja. Zagreb: Litteris.

– Jurić, Hrvoje (2018): “Etika i ‘drugi'”, u: Hrvoje Jurić, Iskušenja humanizma, Zagreb: Hrvatsko filozofsko društvo, 2018, str. 47-98.

– Kant, Immanuel (1989): Opća povijest prirode i teorija neba. Sarajevo: Svjetlost.

– Kaplan, Harold J.; Sadock, Benjamin J. (1998): Priručnik kliničke psihijatrije. Jastrebarsko: Naklada Slap.

– Klein, Melanie (1983): Zavist i zahvalnost. Zagreb: Naprijed.

– Laing, Ronald D. (1977): Podeljeno ja / Politika doživljaja. Beograd: Nolit.

– Leibniz, Gottfried Wilhelm (1986): Novi ogledi o ljudskom razumu. Sarajevo: Veselin Masleša.

– Leopold, Aldo (1949): A Sand County Almanac, and Sketches Here and There. New York: Oxford University Press.

– Marcuse, Herbert (1983): Eros i civilizacija. Zagreb: Naprijed.

– Naess, Arne (1989): Ecology, Community and Lifestyle. Cambridge: Cambridge University Press.

– O’Donohue, William; Ferguson, Kyle E. (ur., 2003): Handbook of Professional Ethics for Psychologists: Issues, Questions, and Controversies. Thousand Oaks: SAGE Publications.

– Piaget, Jean; Inhelder, Bärbel (1990): Psihologija deteta. Sremski Karlovci, Novi Sad: Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića, Dobra vest.

– Potrč, Matjaž (2017): Pojave i psihologija: fenomenološki spisi. Zagreb, Ljubljana: Naklada Lara, Znanstvena založba Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, 2017.

– Singer, Jerome E. (1977): “Psychology and Ecology”, International Journal of Psychology, 12 (1977) 2, str. 73-77.

– Singer, Peter (2003): Praktična etika. Zagreb: KruZak.

– Tjeltveit, Alan C. (1999): Ethics and Values in Psychotherapy. London, New York: Routledge.

– Wolloch, Nathaniel (2002): “Animals, Extraterrestrial Life and Anthropocentrism in the Seventeenth Century”, The Seventeenth Century, 17 (2002) 2, str. 235-253.

– Yoerg, Sonja I. (2001): Clever as a Fox: Animal Intelligence and What It Can Teach Us about Ourselves. New York: Bloomsbury.