Povijesti filozofije – seminar: Heidegger, K stvari mišljenja
Naziv predmeta: Povijesti filozofije – seminar
Naziv kolegija: Heidegger: K stvari mišljenja
Izvoditelj kolegija: dr. sc. Igor Mikecin, izv. prof.
ECTS bodovi: 3 ECTS boda
Nastavni jezik: hrvatski
Trajanje kolegija: zimski semestar, 2 sata tjedno
Status kolegija: izborni
Oblik nastave: seminar
Opis kolegija: Heideggerovo djelo K stvari mišljenja zapravo je zbirka triju Heideggerovih tekstova napisanih u razdoblju od 1962. do 1964. godine. Prvi od njih nosi naslov Vrijeme i bitak (1962.), što je bio planirani naslov trećeg odsjeka prvoga dijela Bitka i vremena, koji je jednako kao i cijeli drugi dio, koji je trebao sadržavati „Osnovne crte fenomenologijske destrukcije povijesti ontologije na niti vodilji problematike temporalnosti“, ostao nepromišljen i nenapisan. Nije međutim riječ o nastavku ranoga djela, nego o posve novoj postavci istoga „vodećeg pitanja“, naime pitanja o smislu bitka kao pitanja o odnosu bitka i vremena. Ovdje Heidegger promišlja vrijeme samoga bitka, koje sada prethodi vremenitosti tubitka te vodi k središnjem pojmu Heideggerova kasnog miljenja – Ereignis, iz kojega proizlaze kako bitak tako i vrijeme.
Drugi tekst pod naslovom Kraj filozofije i zadaća mišljenja (1964.) promišlja kraj filozofije kao mišljenja prvoga početka povijesti u Grka, koje ostaje u granicama bitka bića i istine kao adekvacije. Kao zadaća budućeg budućeg mišljenja, koje nastupa s krajem filozofije, otkriva se očuvanje istine samoga bitka, koja se misli kao čistina (Lichtung).
U tekstu Moj put u fenomenologiju (1963.) Heidegger objašnjava razvoj svoga misaonoga puta i utjecaj koji je na njega izvršila Husserlova fenomenologija od početka njegova studija filozofije 1910. godine pa sve do kraja dvadesetih godina 20. stoljeća.
Kroz studij Heideggerova djela K stvari mišljenja iz 1959. godine kolegij uvodi studente u Heideggerovo kasno mišljenje, i to takozvanu treću fazu, koja produbljuje tzv. bitkovnopovijesno mišljenje prema mišljenju Ereignis-a.
Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: seminar je neposredno povezan s kolegijima iz predmeta Povijest filozofije posvećenim suvremenoj filozofiji, a također i s kolegijima iz predmeta Ontologija zbog temeljnih ontologijskih pitanja koja se u njemu obrađuju.
Nastavne metode: studentsko seminarsko izlaganje na zadanu temu i zajednička rasprava povodom toga izlaganja, zajedničko čitanje i tumačenje Heideggerova teksta pod vodstvom nastavnika, rasprava i razgovor na osnovi proučenog teksta pod vodstvom nastavnika
Obveze studenata: redovito pohađanje nastave, pripremanje za nastavu čitanjem i proučavanjem Heideggerova teksta i ostale ponuđene literature vezane uz njega, aktivno sudjelovanje u nastavi tumačenjem pročitanog teksta, vođenjem rasprave i razgovora, te seminarskim izlaganjem na zadanu temu, pisanje seminarskog rada na zadanu temu
Način provjere znanja: pregled seminarskih radova i konzultacije između nastavnika i studenata o seminarskim radovima, praćenje seminarskog izlaganja, praćenje pripremljenosti studenata za seminar kroz tumačenje Heideggerova teksta, raspravu i razgovor pod vodstvom nastavnika
Literatura:
Primarna literatura
Heidegger, M., Kraj filozofije i zadaća mišljenja, Zagreb, 1996.
Dopunska literatura
Heidegger, M., Bitak i vrijeme, Zagreb, 1985.
Sekundarna literatura
Barbarić, D., Zrcalna igra četvorstva, Zagreb, 2008.
Batovanja, V., Martin Heidegger: mišljenje koje se više ne razumije kao metafizika, Zagreb, 2007.
Sutlić, V., Kako čitati Heideggera, Zagreb, 1987.
Vučković, A., Dimenzija slušanja u Heideggera, Zagreb, 1993.
Izdanje izvornog teksta
Heidegger, M., Kraj filozofije i zadaća mišljenja, Zagreb, 1996.