Uvod u filozofiju II (Jurić/Perušić)

Naziv predmeta: Uvod u filozofiju
Naziv kolegija: Uvod u filozofiju II
Nositelj predmeta: izv. prof. dr. sc. Hrvoje Jurić
Izvoditelji kolegija: izv. prof. dr. sc. Hrvoje Jurić, doc. dr. sc. Luka Perušić
Trajanje kolegija: 1 semestar, 2 sata tjedno
ECTS bodovi: 3 ECTS boda
Jezik izvođenja nastave: hrvatski
Status kolegija: obvezni
Oblik nastave: predavanje
Nastavne metode: predavanja, dijalog, multimedijalna interakcija i participativne metode rada

Opis kolegija: Temeljem izloženog opisa sadržaja susreta predviđenih nastavnim planom, kolegijem »Uvod u filozofiju II« studentima će se približiti suvremena istraživačka i društvena situacija filozofije, filozofa i filozofiranja, a na temelju čega će ih se uvesti u razumijevanje osnovnih fenomena koji konstituiraju zbilju i o kojim se danas vode glavne rasprave.

Uloga kolegija: Predstaviti studentima filozofije jasan profil filozofije kao aktualne cjeline i dati temelje za snalaženje u posebno orijentiranim kolegijima čiji sadržaji kapacitetima posebnih znanja premašuju kriterije uvođenja, dok će studentima drugih smjerova ukazati na suvremenu relevantnost filozofskog pristupa stvarima i ponuditi načine integriranja filozofskog mišljenja i metode u druga znanstvena područja.

Obveze studenata: redovito pohađanje nastave, nastavne pripreme

Način provjere znanja: ispit znanja
Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe nastave: evaluacija studentskog angažmana tijekom izvedbe nastave, studentska evaluacija

Sadržaj susreta:

1. Temeljne filozofijske discipline I: metafizika i ontologija

2. Temeljne filozofijske discipline II: gnoseologija/epistemologija, logika

3. Temeljne filozofijske discipline III: estetika

4. Temeljne filozofijske discipline IV: etika

5. Znanost i filozofija.

6. Filozofija i pseudoznanost.

7. Znanstvena metoda i filozofija.

8. Tvrdnja, objašnjenje, određenje, argument, gledište, prigovor, odgovor, primjer, dokaz, aksiom, pravilo, zakon, imperativ.

9. Oblikovanje i kongruencija argumenata.

10. Osnovno filozofijsko oruđe.

11. Osnovne argumentacijsko-logičke pogreške.

12. Modeli osnovnih metoda I.

13. Modeli osnovnih metoda II.

14. Istraživački izvori.

15. Filozofija danas.

Popis neobvezatne literature za proširenje osnova:

Monografije

• Wilhelm Wundt, Uvod u filozofiju, preveo Ratimir Škunca, Demetra, Zagreb 2014.
  • Brano Bošnjak, Povijest filozofije: razvoj mišljenja u ideji cjeline, svesci 1, 2, 3, Školska knjiga, Zagreb 2019.
  • Branko Despot, Uvodi u filozofiju Branka Despota, tom 1(1981-1982), Demetra, Zagreb 2019.
  • Boran Berčić, Filozofija, sažeto e-izdanje, Ibis grafika, Zagreb 2015. Dostupno ovdje: https://bib.irb.hr/datoteka/546996.Bercic_Filozofija_e-izdanje.pdf
  • Marijan Cipra, Metamorfoze metafizike, Matica hrvatska 1999.
  • Etienne Gilson, Bitak i bit, preveo Daniel Bučan, Demetra, Zagreb 2010.

Rječnici, pojmovnici

• Anto Mišić, Rječnik filozofskih pojmova, Verbum, Split 2000.
  • Stipe Kutleša (ur.), Filozofski leksikon, Leksikografski zavod »Miroslav Krleža«, Zagreb 2012.
  • Vladimir Filipović (ur.), Filozofijski rječnik, treće izdanje, Nakladni zavod Matice hrvatske, Zagreb 1989.