Ontologija – seminar: Objektno orijentirana ontologija Grahama Harmana

Nositeljica kolegija: izv. prof. dr. sc. Ivana Zagorac

Izvoditeljica kolegija: Matija Vigato, mag. phil., asistentica

Naziv kolegija: Ontologija – seminar: Objektno orijentirana ontologija Grahama Harmana

Trajanje kolegija: 1 semestar, 2 sata tjedno

ECTS bodovi: 3

Jezik nastave: hrvatski

Metode rada: uvodna predavanja, redovni izvještaji o čitanju, usmena izlaganja, rasprave, radionice, e-učenje

Cilj: Nakon uspješno završenog seminara, studenti će moći navesti i kritički prosuđivati temeljne pojmove objektno orijentirane ontologije (OOO) Grahama Harmana, kao što su četverostruki objekt i njegove tenzije, indirektna kauzalnost i endopsihizam, ali i pojmove drugih filozofa koji su na nju utjecali, kao što su s Husserlov Abschattung i eidetička redukcija, Kantov Reiz te Heideggerov Zuhandenheit i Vorhandenheit. Cilj je ovog seminara studentima približiti povijesna previranja u ontologiji vezana za OOO te ih potaknuti da pritom zauzmu kritički pristup.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: povezan s obveznim predmetima Ontologija, Povijest filozofije IV–V i V–VI te Teorija spoznaje

Način praćenja kvalitete nastave i uspješnosti izvedbe predmeta: redovito pohađanje nastave, praćenje rada putem redovnih izvještaja o čitanju, usmeno izlaganje, konzultacije, sveučilišta anketa

Metode podučavanja: uvodna predavanja, redovni izvještaji o čitanju, usmena izlaganja, rasprave. Potiče se e-učenje putem sustava Omega.

Metode ocjenjivanja: za uspješan završetak seminara potrebno je izvršiti sve obveze (predaja redovnih izvještaja o čitanju, održano usmeno izlaganje, redovitost pohađanja nastave).

Sadržaj kolegija:

1. Uvodno predavanje
  2. Spekulativni realizam i objektno orijentirana ontologija (OOO)
  3. Je li OOO panpsihizam?
  4. Kritika fizikalizma, smalizma, anti-fikcionalizma i literalizma
  5. Redukcije predmeta spoznaje u povijesti filozofije
  6. Četverostruki objekt
  7. Bit i Leibniz
  8. Eidos i Husserl
  9. Prostor i Heidegger
  10. Vrijeme i Husserl
  11. Metafora i teatralnost
  12. OOO i arhitektura
  13. OOO i H.P. Lovecraft
  14. Kritika objektno orijentirane ontologije
  15. Zaključna rasprava

Graham Harman, Object-Oriented Ontology, A New Theory of Everything, Pelican 2018.

Graham Harman, Weird Realism: Lovecraft and Philosophy, John Hunt Publishing, 2012.

Graham Harman, »An Outline of Object-Oriented Philosophy«, Science Progress 96 (2013) 2, str. 187–199.

Martin Heidegger, Bitak i vrijeme, preveo Hrvoje Šarinić, Naprijed, Zagreb, 1985.

Edmund Husserl, Ideje za čistu fenomenologiju i fenomenologijsku filozofiju, preveo Željko Pavić, Naklada Breza, Zagreb, 2007.

Gottfried Wilhelm Leibniz, »Monadologija«, u: Izabrani filozofski spisi, preveo Milivoj Mezulić, Naprijed, Zagreb, 1980.