Filozofija odgoja – seminar: Kritičke teorije odgoja

ECTS bodovi: 3

Jezik izvođenja nastave: hrvatski

Uvjeti pristupa: nema

Nastavne metode: uvodna predavanja, redovni tjedni zadaci, dodatni pismeni rad studenata, usmena izlaganja, rasprave, e-učenje

Obveze studenata: redovno pohađanje nastave, redovna predaja tjednih izvještaja o čitanju, jedan dodatni rad uz usmeno izlaganje tijekom semestra

Način provjere znanja: pismeni radovi, usmena izlaganja

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe nastave: praćenje rada kroz tjedne izvještaje, dodatni rad studenata, konzultacije, sveučilišta anketa

Opis kolegija: Važan cilj kolegija je ponuditi uvid u složenost pitanja iz filozofije odgoja, pri čemu je naglasak na utjecaju koji društvene strukture i politički procesi imaju na obrazovanje. U seminaru se raspravlja o emancipacijskom potencijalu obrazovanja, ali i o instrumentalizaciji obrazovanja za društvenu reprodukciju. Razmotrit će se i uloga pojedinca u preuzimanju odgovornosti za vlastiti odgoj i obrazovanje. Kod studenata se želi potaknuti kritički odmak spram iskustva obrazovanja, kao i uvid u ulogu koju pojedini akteri imaju u oblikovanju obrazovnog sustava. Širi cilj kolegija je upoznati studente s doprinosima filozofije u razmatranju ciljeva obrazovanja.

Sadržaj kolegija:

1. Uvod u kritičku teoriju; o načinu rada u kolegiju
  2. Humanistički odgojni ideali; koncept emancipacije
  3. Kritička teorija i Frankfurtska škola
  4. Paolo Freire i pedagogija oslobođenja (I)
  5. Paolo Freire i pedagogija oslobođenja (II)
  6. Kritička svijest i kritičko mišljenje
  7. Kritička pedagogija: osnovne teze i autori
  8. Skriveni kurikulum
  9. Uloga nastavnika/odgajatelja u kritičkim teorijama odgoja
  10. Feministička perspektiva (I)
  11. Feministička perspektiva (II)
  12. Diskriminacija u obrazovanju
  13. Pravo na obrazovanje; politika i obrazovanje
  14. Globalizacija i demokracija
  15. Kritika kritičkih teorija odgoja

• John Dewey, »My Pedagogic Creed«, The School Journal, Volume LIV, Number 3 (January 16, 1897), str. 77–80.
  • Sergej Flere (ur.), Proturječja suvremenog obrazovanja, Radna zajednica RKSSO, Zagreb 1986., odabrana poglavlja
  • Paolo Freire, Pedagogija obespravljenih, Odraz, Zagreb 2002.
  • Henry A. Giroux, »Critical theory & educational practice«, u: Giroux, Henry A. Theory and resistance in education: Towards a pedagogy for the opposition (2001), str. 7–41.
  • Max Horkheimer, Critical Theory: Selected Essays, translated by Matthew J. O’Connell, et al., New York: Seabury Press; reprinted Continuum: New York, 1992., odabrana poglavlja
  • Max Horkheimer, »Tradicionalna i kritička teorija«, Beogradski izdavačko-grafički zavod, Beograd 1976., str. 39–89.
  • David Ingram, Julia Simon (ur.), Critica Reading. The Essential Reading, Paragon House, Saint Paul, 1991., odabrana poglavlja.
  • Peter McLaren, »Critical Pedagogy: A Look at the Major Concepts«, u: The Critical Pedagogy Reader, str. 61–83.
  • Odabrana poglavlja iz drugih relevantnih djela i odgovarajući tekstovi iz znanstvenih časopisa.