Filozofija politike — seminar: Privatna i javna moralnost

Naziv kolegija: Privatna i javna moralnost

Nastavnik:   dr. sc. Raul Raunić, izv. prof.

ECTS: 3 boda

Jezik: hrvatski

Trajanje: ljetni semestar 2023/2024.

Status: izborni

Uvjeti za upis: nema uvjeta

Cilj kolegija: 1.) Propitati i analizirati etičku i političku opravdanost distinkcije između privatne i javne moralnosti u kontekstu modernih pluralističkih društava.

2.) Pokazati prijeku potrebu posebnosti javne ili političke etike utoliko što: a) zahtjev za univerzalnosti ostvaruje se s odustajanjem od sveobuhvatnih moralnih zahtjeva; b) nosi teret reprezentacije ili odlučivanja i djelovanja koje se tiče velikog broja ljudi; c) daje prednost etici odgovornosti pred etikom uvjerenja u asimetričnoj refleksivnoj ravnoteži javnog odlučivanja i djelovanja.

3.) Poticati i razvijati sposobnosti refleksivnog učenja i podržavanja načela i vrednota demokratske političke kulture.

Opis kolegija: Analizirati i raspraviti klasične i suvremene reprezentativne tekstove koji propituju:  1) odnos između privatne ili svjetonazorske i javne ili političke moralnosti odnosno moralnih načela i zahtjeva javne učinkovitosti, deontoloških i konzekvencionalističkih aspekata; 2) ključne probleme unutar političke etike i etike javnog djelovanja kao što su: fenomen prljavih ruku politike, upotrebe i zloupotrebe političkog nasilja, moralne odgovornosti u javnoj službi, odnos i granice privatnog i javnog u djelovanju dužnosnika. 3.) Rawlsovu ideju javnog uma u konstitucionalnim demokracijama.

Korištene metode: predavanje, uvodna izlaganja studenata, dijalog i rasprave

Sadržaj kolegija:

1.Uvodna riječ na temu Privatna i javna moralnost te dogovor o načinu rada

1. Niccolo Machiavelli, Vladar, pog. XV., XVII., XVIII., ili isti odabir u: Politika i moral (ur. Igor Primorac, pod naslovom Machiavelli: „Politika i (konvencionalni ) moral“, str. 3-10.
  2. Immanuel Kant, „Prema vječnom miru. Prilog I. O nesuglasnosti između morala i politike u pogledu vječnog mira“ u: Kant , Pravno-politički spisi, str., 138-147. ili u: Politika i moral, str. 11-21.
  3. Max Weber, „Politika kao poziv“, str. 71-91. ili u: Politika i moral, str. 23-36.
  4. Herbert Marcuse, „Etika i revolucija“ u: Politika i moral,str. 37-50. ili u: Marcuse, Kultura i društvo, str. 211-222.
  5. Thomas Nagel, „Bezobzirnost u javnom životu“ u: Politika i moral, str. 51-68.
  6. Michael Walzer, „Političko djelovanje:problem prljavih ruku“, u: Politika i moral,s. 69-92.
  7. David Miller, „Upotreba i zloupotreba političkog nasilja, u: Politika i moral, str. 219-248.
  8. Dennis Thompson, „Demokratske prljave ruke“ u: Tompson, Politička etika i javna služba, str. 23- 59. ili D. Thompson, Political Ethics and Public Office, H.U.P.p.11-39.
  9. Dennis Thompson, „Moralna odgovornost mnogo ljudi“, ibid. str. 61-95. ili p.40-65.
  10. Dennis Thompson, „Zločin i kazna u javnoj službi“, ibid. str. 97-137. ili p.66-95.
  11. Dennis Thompson, „Privatni život javnih zvaničnika“, ibid. str, 177-211. ili 123-147.
  12. John Rawls, „Preispitivanje ideje javnog uma“ u: Rawls, Pravo naroda, str. 148-170.
  13. John Rawls, „Preispitivanje ideje javnog uma“ u: Rawls, Pravo naroda, str. 170-204.

Obvezatna:

Politika i moral, (ur. I. Primorac), Kruzak, Zagreb 2011. naznačena poglavlja.

Denis F. Tompson, Politička etika,Službeni glasnik, Beograd 2007. ili Dennis F. Thompson, Political Ethics and Public Office, Harvard University Press, Camb. 1987. naznačena pog.

Preporučena:

Public and Private Morality, (ed. S. Hampshire), C.U.P. Cambridge 1978.

Gutmann, Amy/Dennis Thompson., Democracy and disagreement, H.U.P.1996.

Rawls, John., Politički liberalizam, Kruzak, Zagreb 2000.

Public and Private, (ed. M.P. d’Entreves/U. Vogel) Routledge, London 2000.

Sabl, Andrew., Ruling Passions: Political Offices and Democratic Ethics, P.U.P. Princ. 2002.

Coady, C.A.J., Messy Morality: The Challenge of Politics, O.U.P. Oxford 2008.

Mendus Susan, Politics and Morality, Polity Press, Cambridge 2009.

Morality and Politics (ed. Ellen F. Paul, Fred D. Miller), C.U.P. Cambridge 2004.

Wendt, Fabian., Compromise, Peace and Public Justification, Macmillan, 2016.

Hare, R. H., Essays on Political Morality, Clarendon Press, Oxford 1989.

Parrish, John., Paradoxes of Political Ethics, C. U. P. Cambridge 2007.

Ethics, Politics, and Democracy, (ed. Ciprut V. Jose), MIT Press, 2008.

Sandel, Michael., Public Philosophy, H. U. P. Cambridge, 2005.

Bohman, James., Public Deliberation: Pluralism, Complexity, and Democracy, MIT Press, 1996.

Studentske obveze: Redovito pohađanje seminara, sudjelovanje u raspravama, uvodno izlaganje i/ili pisani uradak.

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: konzultacije i Sveučilišna anketa