Seminar iz etike: Feministička bioetika

Naziv kolegija: Seminar iz etike: Feministička bioetika
Nositelj: dr. sc. Hrvoje Jurić, izv. prof.
Izvoditeljica: dr. sc. Lidija Knorr, viša asistentica
Trajanje kolegija: 1 semestar, 2 sata tjedno
ECTS bodovi: 3 boda
Jezik nastave: hrvatski
Metode rada: uvodna predavanja, interaktivne i participativne metode rada
Uvjeti pristupa: nema uvjeta pristupa
Obveze studenata: redovito pohađanje nastave, pisani izvještaji, usmena izlaganja, sudjelovanje u diskusijama
Ispit: ocjena pisanih izvještaja i usmenih izlaganja te evaluacija ukupnog rada u seminaru

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: studentska evaluacija nastavničkog rada, nastavnička evaluacija studentskih pisanih

Cilj kolegija: Cilj kolegija je studentice i studente upoznati s mogućnošću dijaloga između bioetike i feminizma, kako bi se pokušala ustanoviti veza između krize današnje društvene zajednice i ekološke krize. Krećući od temeljnog razjašnjavanja fenomena bio-etika i feminizam, kroz rad na tekstovima, studentice i studenti će biti upoznati s razlikovanjem antropocentrizma, androcentrizma, biocentrizma i ekocentrizma kao svjetonazora te zaštite okoliša, ekologije i environmental ethics, kao temeljnih pojmovima čije razjašnjenje je potrebno za daljnje razumijevanje tekstova. Rad na tekstovima će se nastaviti kroz upoznavanje feminizma preko dosadašnjih tzv. triju valova, dok će središnji pojam seminara biti tzv. ekofeminizam, čijim uvođenjem će se moći zaokružiti rasprava o svim prethodno navedenim pojmovima.

Sadržaj kolegija: I Uvodna predavanja o feminizmu i bioetici; II Razdoblja i valovi u razvoju feminističkog pokreta; III Počeci nastanka ekofeminizma, opće značajke, vrste ekofeminizama i kritika; IV Temeljni dokumenti zaštite okoliša; program djelovanja i uloga žene; V Dubinska ekologija i ekofeminizam

Ivan Cifrić; »Dubinski ekološki pokret: „Ekozofija T“ Arne Naessa«, Socijalna ekologija 11 (2002) 1–2, str. 29–55.

Chris J. Cuomo; Feminism and ecological communities: an ethic of flourishing, London, Routledge, New York 1998.

Françoise d’Eaubonne; Feminism or Death, prev. Ruth Hottell, Verso, London 2022.

Mary Daly; Gyn/Ecology: The Metaethics of Radical Feminism, Beacon Press, Boston 2016.

Adrienne Harris, Ynestra King (ur.); Rocking the Ship of State: Toward a Feminist Peace Politics, Routledge, London, New York 2019.

Marti Kheel; »From Heroic to Holistic Ethics: The Ecofeminist Challenge«, u: Greta Gaard (ur.): Ecofeminism: Women, Animals, Nature, Temple University Press, Philadelphia 1993.

Aldo Leopold; A Sand County Almanac: and Sketches here and there, Oxford University Press, London 1949.

Arne Næss; Ecology, Community and Lifestyle: Outline of an Ecosophy, Cambridge University Press, Cambridge 1989.

Luka Perušić; »Narav i metoda integrativne bioetike: rasprava«, u: Čović, Ante (ur.), Integrativno mišljenje i nova paradigma znanja, Zagreb: Pergamena, Hrvatsko filozofsko društvo, Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku 2019.

Val Plumwood; »Feminism and Ecofeminism: Beyond the Dualistic Assumptions of Women, Men and Nature«, The Ecologist 22(1992)1, str. 8–13.

Val Plumwood; Feminism and the Mastery of Nature, Routledge, London, New York 1993.

Report od the United Nations Conference on Environment and Development; Rio Declaration on Environment and Development, Rio de Janeiro, Brazil, 3–14 June 1992.

Vandana Shiva; Staying Alive: Women, Ecology, and Survival in India, Kali for women, New Delhi 1988.

John Stuart Mill; Podređenost žena, prev. Nadežda Čačinović, Naklada Jesenski i Turk, Hrvatsko sociološko društvo 2000.

United Nations Conference on Environment and Development; Agenda 21, Rio de Janeiro, Brazil, 3–14 June 1992.