Gostujuće predavanje “Car Ethics” dr Jakuba Synowieca (CEEPUS)

Pozivamo zainteresirane studente na online gostujuće predavanje dr. Jakuba Synowieca (Filozofski fakultet, Sveučilište Ivana Pavla II, Krakov) pod naslovom “Car Ethics” u petak 11. 12. u 12,30-14,00 sati u sklopu kolegija “Etika – seminar: etika i tehnika”.

Predavanje i razgovor na engleskome s našim krakovskim kolegom odvija se preko platforme Zoom (pristup ovdje; Meeting ID: 586 600 8152; Passcode: CEEPUS2020).

Najava teme: The meeting is meant to be an introduction to the topic of „car ethics”. I would like to encourage you to consider potential ethical issues that are related to cars. By an open exchange of thoughts, we may deepen our understanding and also look at „obvious” things in a different light. A driving license is not required!