Uvod u filozofiju II (Jurić/Perušić) 2017./18.

Naziv predmeta: Uvod u filozofiju
Naziv kolegija: Uvod u filozofiju II
Nositelj predmeta: izv. prof. dr. sc. Hrvoje Jurić
Izvoditelji kolegija: izv. prof. dr. sc. Hrvoje Jurić, Luka Perušić, mag. phil.
Trajanje kolegija: 1 (ljetni) semestar, 2 sata tjedno
ECTS bodovi: 3 ECTS boda
Jezik izvođenja nastave: hrvatski
Status kolegija: obvezni
Oblik nastave: predavanje
Nastavne metode: predavanja, dijalog, multimedijalna interakcija i participativne metode rada

Opis kolegija: Temeljem izloženog opisa sadržaja susreta predviđenih nastavnim planom, kolegijem »Uvod u filozofiju II« studentima će se približiti suvremena istraživačka i društvena situacija filozofije, filozofa i filozofiranja, a na temelju čega će ih se uvesti u razumijevanje osnovnih fenomena koji konstituiraju zbilju i o kojim se danas vode glavne rasprave.

Uloga kolegija: Predstaviti studentima filozofije jasan profil filozofije kao aktualne cjeline i dati temelje za snalaženje u posebno orijentiranim kolegijima čiji sadržaji kapacitetima posebnih znanja premašuju kriterije uvođenja, dok će studentima drugih smjerova ukazati na suvremenu relevantnost filozofskog pristupa stvarima i ponuditi načine integriranja filozofskog mišljenja i metode u druga znanstvena područja.

Obveze studenata: redovito pohađanje nastave, nastavne pripreme

Način provjere znanja: ispit znanja
Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe nastave: evaluacija studentskog angažmana tijekom izvedbe nastave, studentska evaluacija

Sadržaj susreta:

1. Suvremena filozofija I: zemljopisno-kulturni konteksti I
  2. Suvremena filozofija II: zemljopisno-kulturni konteksti II
  3. Suvremena filozofija II: aktualni pravci i problemi I
  4. Suvremena filozofija II: aktualni pravci i problemi II
  5. Bitak, ništa
  6. Biće, bit
  7. Fenomen, noumen
  8. Materija, informacija
  9. Prostor, vrijeme
  10. Kaos, red
  11. Sloboda, kauzalnost
  12. Tijelo, psiha
  13. Spekulacija, percepcija
  14. Istina, znanje
  15. Moral, običajnost

Literatura za nastavne potrebe (izbor fragmenata):

• Adorno,  Theodor W. (1986): Filozofska terminologija. Sarajevo: Svetlost.
  • Berčić, Boran (2012): Filozofija. Svezak I. Svezak II. Zagreb: Ibis grafika.
  • Berdjaev, Nikolaj A. (2005): Samospoznaja: filozofska autobiografija. Zagreb: Demetra.
  • Blackburn, Simon (2002): Poziv na misao. Poticajni uvod u filozofiju. Zagreb: AGM.
  • Bošnjak, Branko (1977): Sistematika filozofije. Zagreb: Naprijed.
  • Brkić, Josip (ur., 1978): Čemu još filozofija?. Zagreb: Centar za kulturnu djelatnost SSO.
  • Descartes, René (1951): Rasprava o metodi. Zagreb: Matica hrvatska.
  • Despot, Branko (1988): Uvod u filozofiju. Zagreb: Grafički zavod Hrvatske.
  • Diels, Hermann; Kranz, Walther (ur., 1983): Predsokratovci. Fragmenti I–II. Zagreb: Naprijed.
  • Eco, Umberto (2000): Kako se piše diplomski rad. Beograd: Narodna knjiga i Alfa.
  • Fichte, Johann G. (1956): »Određenje čovjeka«, u: Odabrane filozofske rasprave. Zagreb: Kultura.
  • Filipović, Vladimir (ur., 1989): Filozofijski rječnik. Zagreb: Matica hrvatska.
  • Fink, Eugen (1998): Uvod u filozofiju. Zagreb: Matica hrvatska.
  • Foucault, Michel (2015): Hrabrost istine. Zagreb: Sandorf i Mizantrop.
  • Fromm, Erich (1980): Imati ili biti?. Zagreb: Naprijed.
  • Gerhardt, Volker (2003): Samoodređenje. Principi individualnosti. Zagreb: Demetra.
  • Hegel, Georg Wilhelm Friedrich (2003–2004): Znanost logike, I–II. Zagreb: Demetra.
  • Jaspers, Karl (1997): Duhovna situacija vremena. Zagreb: Matica hrvatska.
  • Ježić, Mislav (1989): Mišljenje i riječ o bitku u svijetu: filozofsko-filološki ogledi. Zagreb: Hrvatsko filozofsko društvo.
  • Kant, Immanuel; Schelling, Friedrich W. J.; Nietzsche, Friedrich (1991): Ideja univerziteta. Zagreb: Globus.
  • Kunzmann, Peter; Burkard, Franz-Peter (2001): Atlas filozofije. Zagreb: Golden Marketing.
  • Marić, Damir (2014): Anaksimandar. Sarajevo: Filozofski fakultet u Sarajevu [elektroničko izdanje].
  • Mikecin, Igor (2013): Heraklit. Zagreb: Matica hrvatska
  • Nietzsche, Friedrich (2001): Filozofija u tragičkom dobu Grka. Zagreb: Jesenski i Turk.
  • Nietzsche, Friedrich (1999): O istini i laži u izvanmoralnom smislu. Zagreb: Matica hrvatska.
  • Oraić Tolić, Dubravka (2011): Akademsko pismo. Strategije i tehnike klasične retorike za suvremene studentice i studente. Zagreb: Naklada Ljevak.
  • Platon (2009): Država. Zagreb: Naklada Jurčić.
  • Selak, Marija (2013): Ljudska priroda i nova epoha. Zagreb: Breza.
  • Striner, Max (1976): Jedini i njegovo vlasništvo. Zagreb: Centar za kulturnu djelatnost Saveza socijalističke omladine.
  • Tillich, Paul (1988): Hrabrost bivstovanja. Novi Sad: Književna zajednica Novog Sada.
  • Zore, Franci (2006): Početak i smisao metafizičkih pitanja. Zagreb: Demetra.