Logika – seminar: Logika i prirodni jezici: filozofski argumenti

Uvjet upisa: nema uvjeta
Cilj: Cilj je upoznati polaznike s mogućim logičkim analizama poznatih filozofskih argumenata, te kroz razvoj kritičkog razumijevanja problema formalizacije filozofskih argumenata upoznati se s analiziranim filozofskim argumentima, ali i problematikom odnosa prirodnih jezika i formalne logike, alternativnih logika i uloge logike u raznim filozofskim disciplinama
Sadržaj: Argumenti iz filozofije znanosti i jezika: Popperova demarkacija, Kuhnova nesumjerljivost, Putnamov argument nepostojanja čuda, Quieneova neodređenost prijevoda, Fregeov platonizam i dr.

Argumenti iz filozofije uma: Leibnizove urođene ideja, Descartesov dualizam, Kripkeov dualizam, Nagelov argument protiv fizikalizma i dr.

Argumenti iz filozofije religije: Dokazi postojanja boga, Pascalova opklada, problem slobodne volje i religije, Occamova britva, i dr.

Argumenti iz etike: Platonov odnos pravednosti i sreće, kategorički imperativ, Nozickov odnos poreza i prisilnog rada, argumenti o abortusu i eutanaziji.

Argumenti iz spoznajne teorije: Descartesov „cogito“, skepticizam i antiskepticizam, Gettierov protuprimjer, Quienove dvije dogme empiricizma, Humeov problem indukcije.

Korištene metode: studenska izlaganja i rasprave
Studentske obveze: odabir teme i samostalno izlaganje
Način praćenja kvalitete i  uspješnosti izvedbe predmeta: studentska anketa

1. Bruce, S. Barbone: Just the Arguments: 100 of the Most Important Arguments in Western Philosophy. Wiley-Blackwell 2011.

Odabrani tekstovi filozofa.